Post Thumbnail

Gaidību laikā, kad sieviete gatavojas kļūt par māti, īpaši svarīga ir topošās mammas labsajūta, kas nodod tālāk pozitīvu signālu gaidāmajam mazulim. Mērenas fiziskās aktivitātes visas grūtniecības garumā būs lielisks palīgs, lai atbrīvotos no nepatīkamām sajūtām. Pareiza kustību programma pozitīvi iedarbosies ne tikai uz topošās māmiņas ķermeni, bet arī uz psihi, jo normalizējas hormonālas izcelsmes garastāvokļa maiņas. Grūtniecības laikā organismam ir lielākas prasības pēc skābekļa, jo ar to jāapgādā arī bērns. Kustības veicinās optimālu skābekļa piegādi auglim, tā nodrošinot mazuļa labvēlīgu attīstību. Turklāt jaunajai māmiņai, kas bijusi fiziski aktīva grūtniecības laikā, būs vieglāk atgūt vēlamās ķermeņa formas pēc dzemdībām. Tomēr pats galvenais priekšnosacījums fizisko aktivitāšu veikšanai ir iekšējās sajūtas un grūtniecības norise.

Speciālā vingrošana grūtniecēm palīdzēs saprast un iemācīties pareizu elpošanu, stabilizēs mugurkaulu, uzlabos izturību, iemācīs relaksācijas pozas.

Vingrojumi ūdenī atvieglos slodzi mugurkaulam un mazinās muguras sāpes, palīdzēs atbrīvoties no stresa un relaksēs.

Pastaigas un peldēšana sniegs labāku pašsajūtu, daudz vairāk enerģijas un saldāku miegu naktīs.

Svarīgi!

* Grūtniecības laikā jābūt fiziski aktīvai, tomēr visu- ar mēru! Ja ārsts topošajai māmiņai ir aizliedzis nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, tad lieliska alternatīva labsajūtai ir grūtnieču masāža. Visvairāk tā noderēs tieši pēdējā trimestrī, lai atslābinātu muskuļus un mazinātu spriedzi, taču to var sākt arī ātrāk. Taču grūtniecēm ir piemērota tikai speciāla masāža, kuras pamatā ir viegli pieskārieni ķermenim, kas noņem muskuļu saspringumu un veicina limfas un asinscirkulāciju, mazinot pietūkumu un izvadot vielmaiņas galaproduktus. Tā novērš arī striju rašanos, smaguma sajūtu un tūsku kājās. Klasiskā masāža gaidību laikā nav ieteicama, jo klasiskās masāžas manipulācijas var būt par spēcīgu un nodarīt kaitējumu gaidāmajam mazulim. Pirmajā grūtniecības pusē var masēt muguras augšdaļu, rokas un galvu. Savukārt otrajā grūtniecība pusē veikt masāžu visam ķermenim, izmantojot piemērotākos masāžas paņēmienus.

Par fizisko slodzi grūtniecības laikā stāsta mājdzemdību vecmāte Rudīte Brūvere, 
Uz šo jautājumu ir viena atbilde: vajag ieklausīties savā ķermenī! Grūtniecības sākumā viens no svarīgākajiem simptomiem ir liels nogurums. Tas sievietei nevēsta, ka viņai trūkst visi vitamīni un dzelzs organismā vairs vispār nav, bet gan pasaka to, ka ķermenim un dvēselei vajag pielāgoties jaunajai situācijai. Lai tas notiktu, sievietei nepieciešams daudz miera un atkāpšanos no lielām aktivitātēm. Topošajai māmiņai jāseko tam, ko ķermenis prasa un jādara tikai tik, cik var darīt.

Sievietei nepieciešams daudz miera un atkāpšanos no lielām aktivitātēm. Topošajai māmiņai jāseko tam, ko ķermenis prasa un jādara tikai tik, cik var darīt.

Konsultācija: Sekss- Grūtniecības laikā

Tāpat kā kanēļmaizītēs kanēļa, arī seksa dzīvē - nekad nevar būt par daudz! Pat ja tu šobrīd gaidi bērniņu.
Dr. EVA BARKĀNE, 
ginekoloģe endokrinoloģe.
Jā, pat ja tu šobrīd gaidi bērniņu un esi liela un skaista, tas nudien nav šķērslis, lai izbaudītu pilnvērtīgu seksuālo dzīvi. Tu jau zini - grūtniecība nav slimība. Patiesībā mazuļa iznēsāšanas laiks ir viens no sievietes skaistākajiem dzīves posmiem, un ir vismaz trīs iemesli, kāpēc būtu vēlams nodarboties ar seksu šajā laikā:
1) nav lielāka vienojoša spēka kā seksa laikā radusies enerģija pāra starpā. Tā uztur intimitāti un iekvēlina mīlestību;
2) laimes hormonu endorfīnu radītie orgasma viļņi ne tikai sniedz baudu abiem partneriem, bet arī enerģētiski izpeldina mazuli;
3) seksa laikā pāris izjūt maksimālu svētlaimi un relaksāciju. 
Reizēm sievietēm šķiet, ka grūtniecības laikā viņas zaudē savu pievilcību vīriešu acīs. Nē, patiesībā ir gluži pretēji: lielākā daļa vīriešu savu sievieti grūtniecības laikā uzskata par īpaši pievilcīgu un seksuālu, reizēm pat seksuālāku nekā līdz šim. Un tam ir skaidrojums. Pieaugot sievišķo hormonu līmenim, pastiprinās asinsrite makstī un mazajā iegurnī. Tādēļ sievietes dzimumorgāni kļūst pastiprināti jutīgi un orgasms ir ne tikai vieglāk sasniedzams, bet pat iespējami vairāki orgasmi īsā laika sprīdī.
Pirmos trīs grūtniecības mēnešus sieviete var droši turpināt savu ierasto seksuālo dzīvi, īpaši nemainot ritmu un pozas. Reizēm pāris atsakās no mīlēšanās, jo baidās, ka varētu nodarīt pāri mazulim. Taču iemesla šādām raizēm nav, jo mazulis vecāku seksuālās attiecības nedzird, neredz, nevēro. Tiesa, pieaugot grūtniecības laikam un vēderam kļūstot aizvien apjomīgākam, seksa poza seja pret seju vairs nav tik droša, tāpēc laiks meklēt piemērotākas.

Piedāvājumā - 5 mīlēšanās varianti
Ja vien ārsts nav noteicis īpaši saudzējošu režīmu, sievietei, kas gaida bērniņu, ieteicamas vairākas pozas, kuras ne tikai sniedz seksuālu baudu, bet ir drošas gan topošajai māmiņai, gan mazulim.

Sieviete virspusē jeb jātnieces poza 
Priecājies! Šī ir iespēja ne tikai lūkoties acīs mīļotajam vīrietim, bet ļaut viņam spēlēties ar savu krūšu galiņiem. Tā kā gaidību laikā sievietes krūšu gali lielākoties kļūst ļoti jutīgi, vīrietis var tos samīlēt un skūpstīt - tā pastiprinot sievietes baudu. Ja gribas, var izmēģināt arī apgriezto jātnieces pozu. Tikai šajā gadījumā dzimumloceklis var vairāk spiest uz dzemdes kakliņu. Ja tāpēc rodas nepatīkamas sajūtas, poza jāmaina.

Misionāru pozas jaunais variants
Skaidrs, ka misionāru poza klasiskajā variantā - vīrietis atrodas virsū un sieviete zem viņa - grūtniecības laikā nav piemērota, jo sievietes augošais puncis nepavisam nealkst tikt saspiests. Taču šo pozu var variēt. Piemēram, sieviete noguļas uz muguras, saliec kājas ceļos un ar pēdām atbalstās pret vīrieša krūtīm. Šādā pozā briestošais vēders netiek apdraudēts. Partneris, kas mīlēšanās laikā atrodas uz ceļiem, var ļaut krāniņam ieslīdēt makstī tik dziļi, cik vēlas mīļotā. Ja šajā pozā nav īsti ērti, var palikt spilvenu zem sievietes gurniem.

Sāns pie sāna
Jūs abi noguļaties uz sāniem, ar sejām viens pret otru. Ja sieviete vēlas, viņa var pārcelt vienu kāju pāri partnerim. Šī poza nav ieteicama grūtniecības beigu posmā, kad sievietes vēdera apmērs jau tuvojas Karlsona cienīgam apaļumam.

Sēdošā 
Iedomājies šādu ainu! Tavs vīrietis ērti sēž krēslā un lasa avīzi... Nemaz nav erotiski! Bet viņš var arī ērti sēdēt krēslā un mīlēties ar savu sievieti, kas jāteniski viņam uzsēdusies virsū. Šo pozu var pamainīt. Sieviete var atgāzties atzveltnes krēslā, bet vīrietis, kas tup viņai pretī uz ceļiem, ieiet viņā no priekšpuses. Turklāt sieviete var apvīt kājas ap partnera gurniem.

Embrija poza
Šo ­pozu es sauktu par mīļo pozu. Jo sieviete embrija pozā – nogūlusies uz sāniem, ar ceļos saliektām kājām, kas pievilktas pie vēdera – var ieritināties vīrieša līkumiņā un justies pasargāta un lolota. Šī poza, kad vīrietis guļ cieši piekļāvies sievietes mugurai un ieriktē krāniņu no mugurpuses, ir ļoti piemērota un droša grūtniecības pēdējos mēnešos. Kāpēc? Tāpēc, ka šajā pozā dzimumloceklis makstī nevar ieiet pārāk dziļi.

P.S.Ko darīt, ja neder neviena no aprakstītajām pozām vai viens no partneriem atsakās no seksa? Lielam satraukumam nav pamata, jo seksuālu apmierinājumu var gūt ne tikai no dzimumakta. Izmēģiniet orālo seksu, abpusēju un vienlaicīgu masturbāciju, arī erotisko masāžu! Gan jau kaut kas no tā visa derēs arī jums.

Maza, bet SVARĪGA niansīte...
Rīgas Dzemdību nama galvenā neonatoloģe (jaundzimušo ārste) ILZE KREICBERGA teica arī šādus vārdus: "Bērnu ap dzemdību brīdi vai īsi pirms dzemdībām apdraud mikroorganismi dzemdību ceļos. Tāpēc kā topošā bērniņa advokāte gribu, lai sieviete grūtniecības laikā mīlējas tikai ar prezervatīvu..."